چگونه لینک های داخلی خود را بررسی کنیم

طراحی سایت در مشهد

وب سایت شما یک اتصال از صفحات است.

هرمشکلی که SEO و تجربه کاربر با آن مواجه است، همیشه به دو عنصر اساسی می انجامد:

 • خود صفحات.
 • ارتباط بین آنها، لینک های داخلی.

 

این باعث می شود که پیوندهای داخلی دومین اولویت شما باشد.

بنابراین امروز ما به تمامی راه هایی که ممکن است باعث کاهش عملکرد سایت شما شود نگاه کنیم.

 

1. مرور ساختار وب سایت

یک وب سایت بهینه شده یک وب سایت ساخت یافته است. بسیاری از وبسایت ها هیچ ساختمان مشخصی ندارند.

چرا این اتفاق می افتد؟

به طور معمول، به این دلیل است که محتوای وب سایت به صورت تصادفی، بدون هیچ استراتژی واقعی اضافه می شود. گاهی اوقات به دلیل نیاز کسب و کار است و چیزهایی که زمانی مهم بودند و الان دیگر نیست.

برای فهمیدن آنچه که با آن کار میکنید، باید یک دید واضح از معماری وبسایت خود دریافت کنید.

 

تضمین ساختار استوار

همانطور که John Mueller گوگل می گوید، نحوه ارتباط صفحات شما برای Google "context" فراهم می کند.

لینک های داخلی کمک می کند تا موتور جستجو درک کند که چگونه صفحات شما مرتبط هستند و نقش آنها چیست.

بنابراین شما باید مطمئن شوید که وب سایت شما یک صفحه وب به طور تصادفی مرتبط نیست. این باعث می شود که محتوای سایت واضح نباشد.

 

 

شما همچنین باید مطمئن شوید که نوع ساختار مورد استفاده شما در واقع بهترین است.

کدام یک به شدت به نیازهای کسب و کارتان بستگی دارد، در اینجا چند گزینه برای بررسی وجود دارد:

 

 • ساختار وب سایت فلت زمانی است که تنها دو سطح سلسله مراتبی وجود دارد - صفحه اصلی و بقیه صفحات (به طور مستقیم به صفحه اصلی مرتبط است). بدیهی است، این تنها می تواند در وب سایت های کوچکتر مناسب باشد و زمانی که ما در مورد صدها و هزاران صفحه صحبت می کنیم، بسیار گیج کننده می شود.

 

 

 • ساختار هرمی زمانی است که شما با صفحه اصلی شروع می کنید و به دسته ها، زیر شاخه ها و صفحات تک در داخل آنها می رسید. این یکی از رایج ترین روش ها برای یک فروشگاه تجارت الکترونیک است.

 

 

 • یک ساختار دسته بندی موضوعی زمانی است که محتوای خود را بر اساس تم دسته بندی می کنید. و نه به شکل هرم، بلکه با داشتن یک صفحه "پایه" در هر خوشه و تعدادی صفحات وابسته که از آن حمایت می کنند. صفحه پایه، در این مورد، موضوع را به طور کلی پوشش می دهد. در حالی که زیرمجموعه ها، با تمرکز بر موضوعات طولانی خاص، همه به صفحه "پایه" پیوند می دهند.

 

 

این تاکتیک به ویژه در وب سایت هایی که به شدت بر روی وبلاگ نویسی تمرکز دارند بسیار محبوب است و در بعضی از آزمایش ها به خوبی اثبات شده است.

 

بهینه سازی برای عمق کلیک

بسیاری از آزمایش ها نشان داده اند که تعداد کلیک ها نه در رضایت کاربران و نه در میزان موفقیت تاثیری ندارد، بنابراین دلیل خاصی برای ایجاد محتوای سه گانه در سه کلیک فقط به خاطر UX وجود ندارد.

با این حال، شما هنوز نیاز به در نظر گرفتن عمق کلیک از نظر SEO دارید. به این دلیل که عمق صفحات بر اهمیت آنها برای گوگل تاثیر می گذارد.

گاهی اوقات مشکلات مربوط به عمق صرفا به دلیل سهل انگاری رخ می دهد.

بنابراین با شناسایی مهمترین صفحات خود، شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که آنها به طور تصادفی به خاک سپرده نشدند.

مسائل مربوط به عمق کلیک اغلب از صفحه بندی شما نتیجه می گیرد.

 

از بین بردن صفحات یتیم

یکی دیگر از مسائل بسیار رایج صفحاتی است که از ساختار وبسایت شما خارج شده است، زیرا:

 

 • آن ها صفحاتی هستند که هیچ پیوند داخلی به آنها وجود ندارد. به احتمال زیاد، این ها برخی از صفحات قدیمی تر هستند که از محتوا حذف شده یا صفحات جدیدی هستند که شما فراموش کرده اید داخل ناوبری بیاورید.
 • با صفحاتnofollow  و noindex اشتباه گرفته شده اند. مثلا اگر تصمیم گرفتید صفحاتی که صفحه بندی شده اند را از فهرست گوگل حذف کنید. صفحات عمیق تری که به آن صفحات پیوند شده اند برای کاربران قابل دسترسی می باشند، اما برای ربات های Google نه:

 

 

پیدا کردن این صفحات دشوار است. شما ممکن است آنها را در نقشه سایت XML (در صورت اضافه شدن به نقشه سایت) و ایندکس گوگل (در صورتی که گوگل به دلیل لینک های خارجی به « ها در مورد آنها می داند) جستجو کنید.

 

 

رفع تکثیر محتوا

یکی دیگر از مسائل رایج این است که لینک های داخلی متناقض ممکن است نسخه های تکراری از صفحات شما را ایجاد کنند.

مثل زمانی که بعضی از پیوندهای داخلی شما به اسلش ختم می شود و بعضی از آنها بدون اسلش در پایان آدرس هستند. در صورتی که هیچ ریدایرکتی وجود نداشته باشد، این دو URL به نظر می رسد صفحات تکثیر شده جداگانه باشند:

https://example.com/page1/

https://example.com/page1

 

همین امر ممکن است در مورد نسخه های با www و بدون www از سایت شما، پارامترهای ردیابی URL ها و سایر موارد تکثیر محتوا رخ دهد.

چیزی که باید در ذهن داشته باشید این است که شما نباید فقط ریدایرکت ها را تنظیم کنید. برای جلوگیری از ریدایرکت های غیر ضروری دائما باید پیوندهای داخلی خود را اصلاح کنید.

 

2. بررسی جریان PageRank

طی 20 سال گذشته، PageRank یکی از نشانه های مهم رتبه بندی گوگل بوده است.

به همین دلیل است که باید در مورد یک ساختار وب سایت خوب فکر کنید - یکی که به طور طبیعی اتوریتی را به مهمترین صفحات شما می برد.

با این حال، شما هنوز هم باید مطمئن شوید که PageRank وب سایت شما به طور بی وقفه در سراسر وب به طور غیرقابل دسترسی جریان می یابد و به هدر نمی رود.

 

توقف تبخیر پیج رنک نوفالو

بیانیه رسمی گوگل به شرح زیر است:

 

    "هنگامی که شما یک صفحه با PageRank ده و ده لینک خروجی دارید، و پنج مورد از این پیوندها نوفالو(nofollow) هستند، پنج پیوندی که nofollow نیستند هر کدام یک امتیاز از PageRank را بوجود می آورند".

 

این بدان معنی است که پیوندهای داخلی نوفالو "PageRank" را از وب سایت شما تبخیر می کنند.

PageRank از صفحه اصلی از طریق لینک دور می شود، اما هرگز جای دیگری نمی رود.

بنابراین، اگر هنوز پیوندهای داخلی شما نوفالو هستند، یک راه حل ساده تر وجود دارد:

اطمینان حاصل کنید که پیوندهای داخلی زیادی که به محتوای غیر مهم شما اشاره دارد، ندارید.

 

انتشار PageRank در صفحه های Dead End

تله ی دیگری که برای جریان PageRank شما وجود دارد صفحات Dead End است - صفحاتی که رتبه PageRank که دریافت کرده اید را به سایر صفحات سایت عبور نمی دهند.

این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که صفحات به سادگی هیچ پیوند خروجی برای دنبال کردن نداشته باشند (که تجربه ای غم انگیز برای کاربران و ربات ها است).

 

همچنین، موارد دیگری از این صفحات وجود دارند:

 • صفحات Noindex.
 • لینک های شکسته به صفحات 4xx و 5xx.
 • حلقه های ریدایرکت
 • و غیره

 

این مسائل تمایل دارند دوباره و دوباره ظاهر شوند، به طوری که وب سایت شما تغییر و تحول پیدا می کند. بنابراین بررسی لینک های خراب، تغییر مسیرها و دستورات ربات باید عادت معمول شما باشد.

 

3. بازنگری متن لنگر

علاوه بر ایجاد سلسله مراتب و اتوریتی، پیوندهای داخلی به ایجاد ارتباط موضوعی صفحات شما کمک می کنند.

و هرچند این روزها برای رتبه بندی یک صفحه از آیتم های بیشتری از متن لنگر یک کلمه کلیدی استفاده می شود، اما گوگل هنوز از آنها برای درک آنچه موضوع صفحات شماست استفاده می کند.

 

اضافه کردن لنگرهای معنی دار

از نظر هر دوی SEO و تجربه کاربر، منطق کمی در متن لنگر بی معنی مانند " اینجا کلیک کنید" وجود دارد. آنها فقط به ربات ها و کاربران اجازه نمی دهند که بدانند آن لینک به کجا اشاره می کند.

بنابراین، با توجه به این واقعیت که لنگرهای داخلی هنوز توسط گوگل استفاده می شوند و منجر به جریمه نمی شوند، شما هر دلیلی برای قرار دادن کلمات کلیدی در آنها دارید.

با این حال، چیزی که باید در ذهن داشته باشید، قانون اولویت اولین پیوند است.

این اعلام می کند که اگر «صفحه A» دو بار به پیوند «صفحه ب» پیوند دهد، گوگل فقط اولین متن را در نظر می گیرد.

بنابراین، ممکن است ایده خوبی باشد که ناوبری بالای صفحه را با کلمات کلیدی غنی سازید (موتورهای جستجو قبل از اینکه به محتوای اصلی برسند آن را کشف می کنند):

 

 

برداشتن لینک های تصویری

جان مولر گوگل در برابر استفاده از لینک های تصویر بدون متون لنگر هشدار می دهد:

 

    "چیزی که من از انجام آن اجتناب می کنم تغییر متن لنگر به یک تصویر است. بنابراین اگر شما برای فونت فانتزی یا چیزی که می خواهید در صفحات خود استفاده کنید، لینک خود را از یک پیوند متنی به لینک تصویر تغییر دهید و شما هیچ ارتباط متنی با آن تصویر برای آن پیوند ندارید واقعا برای ما سخت است که بدانیم که متن لنگر چه چیزی است. "

 

بنابراین، اگر شما بین صفحات با تصاویر پیوند داده اید و به دلایلی مایل باشید به این صورت باقی بمانند، حداقل مطمئن شوید که هر تصویر یک متن توصیفی عالی داشته باشد.

 

نتیجه

سه جنبه تحت پوشش (سلسله مراتب، اتوریتی و ارتباطات کلمه کلیدی) - سه ستون هستند که می توانید از آنها شروع کنید.

 

در نهایت به یاد داشته باشید که:

 

 • اهمیت پیوند بر روی جایگاه آن در یک صفحه تاثیر می گذارد.
 • مراقب onclick لینک برای وب سایت های مبتنی بر جاوا اسکریپت و دیگر مشکلات indexing باشید.
 • از breadcrumb، لینک های داخلی (به دلیل E-A-T) و لیست ها (در حال حاضر در دسترس برای دستور العمل ها، فیلم ها، دوره ها، و مقالات) استفاده کنید.
حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: