چگونه سایت خود را با استفاده از داده های Google Analytics بهینه کنیم

طراحی سایت در مشهد

با وجود تعداد زیادی پست بهینه شده برای کلمات کلیدی ، آیا شما قادر به ایجاد ترافیک ارگانیک کافی نیستید؟ برخی از وب مسترها و سئوکاران می دانند که هنوز رتبه بندی کلمات کلیدی مورد نظر یا جغرافیای مورد نظر خود را ندارند. حتی با تلاش زیاد ، مدیران وب ممکن است متوجه شوند که ترافیک آنها بی هدف است و همین امر منجر به نرخ تبدیل پایین می شود.

ایده هایی برای کاهش چنین خرابی ممکن است در گزارش های تجزیه و تحلیل وب شما پنهان باشد. من عاشق تجزیه و تحلیل سایت خود برای یافتن پاسخ های خاص در مورد مسائل مربوط به ترافیک آلی هستم. اگر از ابزاری مانند Google Analytics برای درک وب سایت خود استفاده می کنید ، به منظور بهبود ترافیک ارگانیک خود ، به داده های کافی دسترسی دارید.

بیایید نگاهی بیندازیم به روشهایی که می توانید از Google Analytics برای بهبود دسترسی ارگانیک خود استفاده کنید.

 

سرعت صفحه

سرعت به یکی از مهمترین عوامل رتبه بندی جستجو تبدیل شده است ، به ویژه پس از ظهور نمایه سازی تلفن همراه توسط گوگل. شما می توانید زمان بارگذاری سایت خود را از طریق ابزارهای مختلف آنلاین مانند Page Speed Insights یا GTMetrix ارزیابی کنید.

اما برای یافتن زمان بارگیری صفحات وب خاص در سایت خود ، باید وارد Google Analytics شوید. گزارش سرعت صفحه GA بر اساس داده های واقعی تولید شده از بازدیدکنندگان است که به صفحات وب شما دسترسی دارند. گزارش را در بخش رفتار> سرعت سایت> پیشنهادات سرعت پیدا کنید.

Behavior > Site Speed > Speed Suggestions

Speed-suggestion

گزارش فوق متعلق به یک وب سایت نسبتاً ضعیف بهینه سازی شده است. میانگین زمان بارگیری برای هر صفحه حدود 35 ثانیه بود.

گزارش پیشنهادات سرعت صفحه به شما می گوید که کدام صفحات واقعاً نیاز به بهبود دارند. شما می توانید از چندین روش بهبود سرعت مانند بهینه سازی تصویر ، ترکیب یا کوچک کردن فایل های CSS و JS ، استفاده از موتور ذخیره ، CDN و غیره استفاده کنید.

 

جستجوی ارگانیک در Google

آیا وب سایت خود را در Google Search Console  پیوند داده و تأیید کرده اید؟ در غیر اینصورت ، باید این کار را انجام دهید ، همانطور که همه مدیران وب باید این کار را انجام دهند. کافی است به Search Console بروید و ویژگی وب خود را در آنجا اضافه کنید. با استفاده از یکی از روش های زیر می توانید آن را تأیید کنید:

 • بارگذاری فایل HTML
 • از طریق ارائه دهنده نام دامنه
 • متا تگ HTML
 • کد رهگیری GA
 • قطعه کانتینر Google Tag Manager

پس از تأیید سایت ، داده های مربوط به ظاهر جستجو در Google Search Console در دسترس خواهد بود. اکنون باید Search Console و Google Analytics را پیوند دهید.

به صفحه مدیریت Google Analytics خود بروید و در بخش Property ، به دنبال "Product Linking" باشید. در اینجا ، "All Products" را انتخاب کرده و سپس "Search Console" را انتخاب کنید تا حساب Analytics خود را به Search Console پیوند دهید. برای مرتبط کردن پیوندها ، Views را انتخاب کنید.

پس از پیوند دادن ، گزارش دیگری درباره نمای تجزیه و تحلیل خود خواهید داشت. در بخش Acquisition، بخش Search Console را مشاهده می کنید که برخی از داده های مهم را جمع می کند. گزارش کوئری ها به ویژه قابل مشاهده است. این  بخش به شما می گوید که برای کدام کوئری جستجو صفحات وب سایت شما نشان داده شده است.

search-queries-page-shown

این گزارش معیارهای مهم زیر را به شما نشان می دهد:

 • کلیک ها: اگر URL که در Google نشان داده می شود توسط کاربر کلیک شود ، به عنوان "کلیک" ثبت می شود. همانطور که مشاهده می کنید ، تعداد بازدیدها همیشه برابر یا بیشتر از تعداد کلیک است.
 • Impressions: وقتی URL از وب سایت شما برای یک کوئری جستجو در Google نشان داده می شود ، یک Impression ثبت می شود.
 • CTR: نرخ کلیک (CTR) نسبت تعداد کلیک به تعداد نمایش است.
 • موقعیت متوسط: این موقعیتی است که URL شما در جستجوی Google در آن ظاهر شده است. هرچه موقعیت بالاتر باشد CTR بهتر است.

بیایید به چند سناریو در اینجا نگاهی بیندازیم.

 • موقعیت جستجوی شما پایین است: در این صورت ، شما باید با روشهای مختلف بهینه سازی وب سایت ، مانند ساختن محتوای بیشتر پیرامون کلمه کلیدی ، افزودن محتوای موجود یا ایجاد پیوندهای بیشتر به صفحات رتبه بندی بالا ، رتبه خود را بهبود ببخشید.
 • موقعیت شما خوب است ، اما CTR پایین است: شما باید در مورد عنوان وتوضیحات صفحه رتبه بندی خود تجدید نظر کنید. چند تکنیک می تواند کمک کند: بهبود عنوان ، توضیحات متا ، افزودن قطعه های غنی ، افزودن پیوندهای سایت و غیره

 

جغرافیا

مشاغل خاصی جغرافیای خاص را هدف قرار می دهند. یک رستوران مثال خوبی است. جستجوی محلی برای چنین مشاغلی مهم است. ابزار تجزیه و تحلیل شما می تواند اطلاعات ترافیک جغرافیایی عمیقی به شما ارائه دهد. این نقطه شروع بهینه سازی وب سایت شما برای مکان های خاص است.

Google Analytics می تواند به شما بگوید که بازدید کنندگان شما از کدام قاره ، کشور یا شهر می آیند. در ستون سمت چپ به قسمت Audience> Geo> Location بروید. Secondary Dimension را به Page Title  اضافه کنید (روی دارپ دون روی دکمه "Secondary Dimension" کلیک کنید و "عنوان صفحه" را جستجو کنید) ، و خواهید دید که افراد از این جغرافیاها دقیقاً کدام صفحات را بازدید می کنند.

SecondaryDimensionPageTitle

اگر کسب و کار محلی شما توجه کافی از وب سایت شما را جلب نمی کند ، شما واقعاً باید روی SEO محلی آن کار کنید.

 

بهینه سازی موبایل

این روزها با محبوبیت روزافزون تلفن های هوشمند و تبلت ها ، باید اطمینان حاصل کنید که وب سایت شما برای دستگاه های تلفن همراه به خوبی بهینه شده است. از سال 2016 ، ترافیک دستگاه های تلفن همراه از ترافیک رایانه های رومیزی و لپ تاپ پیشی گرفته است.

اگر یک وب سایت ریسپانسیو و مناسب برای موبایل دارید ، بیشترین میزان بازدید شما از طریق تلفن های هوشمند و تبلت ها است. می توانید صحت این را در گزارش Analytics خود بررسی کنید.

در بخش Audience ، به قسمت Mobile بروید و روی Devices کلیک کنید. گزارش را در مورد همه دستگاه های تلفن همراه مورد استفاده برای دسترسی به وب سایت خود مشاهده خواهید کرد.

mobile-devices-access-your-website

همانطور که مشاهده می کنید ، آیفون طی دوره انتخاب شده بیش از 551 بازدید را داشته است. در کل دستگاه های تلفن همراه بیش از 3100 بازدید را به خود اختصاص داده اند. اینکه این میزان ترافیک مناسب است یا خیر ، به ترافیک کلی شما برای مدت مشابه بستگی دارد.

داشتن بیش از 50٪ بازدید از دستگاه های تلفن همراه به طور متوسط ​​نشانگر مهمی است که گوگل فکر می کند سایت شما در دستگاه های تلفن همراه خوب است. همچنین ، می توانید معیارهای اضافی را در بازدیدهای دستگاه تلفن همراه ، مانند نرخ گزاف گویی و زمان موجود در صفحه ، بررسی کنید. این مورد را با بازدیدهای دسکتاپ مقایسه کنید ، و در مورد جذابیت وب سایت موبایل به اندازه کافی فکر خواهید کرد.

بر اساس داده ها ، باید با استفاده از فناوری هایی مانند Google AMP سایت خود را برای بازدید بیشتر در تلفن همراه بهینه کنید.

 

جستجوی ارگانیک در سایر موتورهای جستجو

علاوه بر گوگل ، موتورهای جستجوی دیگری نیز وجود دارند که سهم مناسبی از بازار در جستجوی ارگانیک دارند. برخی دیگر از موتورهای جستجوی عالی رتبه شامل Bing ، Yahoo ، Yandex ، Baidu و Ask هستند.

بنابراین ، بدون شک ، شما باید برای برخی از این موتورهای جستجوی دیگر رتبه خوبی داشته باشید. دستورالعمل هایی وجود دارد که می توانید برای رتبه بندی بهتر در یک موتور جستجوی جایگزین مانند Bing دنبال کنید.

با تجزیه و تحلیل گزارش Source / Medium خود در Google Analytics می توانید از ظاهر جستجوی خود در این موتورهای جستجوی مهم ایده بگیرید. به قسمت Acquisition> All Traffic> Source / Medium بروید. در اینجا شما باید از فیلتر پیشرفته استفاده کنید تا فقط ترافیک ارگانیک را از موتورهای جستجو دریافت کنید.

در فیلتر پیشرفته ، گزینه Include را برای Source / Medium مطابق با عبارت زیر (بدون ") انتخاب کنید: "(. *) s / sorganic".

following-regular-expression

این عبارت (regular expression ) با هر چیزی که کلمه "ارگانیک" داشته باشد و پس از آن برعکس باشد مطابقت دارد. نویسه های "s" برای افزودن فضا داده می شوند که توسط Google Analytics در گزارش های خود نشان داده شده است.

پس از انجام این مراحل ، باید گزارشی را که در زیر آورده شده است مشاهده کنید:

organicGoogleAnalyticsreports

این گزارش به شما می گوید که این سایت تقریباً بازدید کافی از Bing ، Yahoo یا Yandex ندارد.

در حالت ایده آل ، بر اساس تصویر سهم بازار موتور جستجو در بالا ، باید تقریباً 39/5 درصد ترافیک از Bing داشته باشید. این بدان معناست که بیش از 667 بازدید (5.39 درصد از 12375 بازدید کل) از Bing باید انجام شود ، اما این سایت فقط 289 بازدید دارد. بنابراین ، در اینجا قطعاً جای کار کردن روی این مورد وجود دارد.

 

ساختار ناوبری (Navigation) داخلی

همانطور که احتمالاً می دانید ، ساختار نویگیشن وب سایت شما برای سئو بسیار مهم است. به حفظ بازدیدکنندگان کمک می کند و به آنها امکان می دهد منابع مهمی را در وب سایت شما پیدا کنند. برای هدایت بازدیدکنندگان به لندینگ پیج و ایجاد اقداماتی مانند خرید چیزی یا دانلود بروشور ، به یک پیمایش موثر نیاز دارید.

شما ممکن است امیدوار باشید که بازدیدکنندگان از صفحه اصلی و همچنین سایر صفحات مسیرهای درستی را طی کنند ، اما اگر اهداف شما برآورده نمی شوند ، باید این مورد را بررسی کنید.

گزارش تجزیه و تحلیل شما می تواند به طور واضح به شما بگوید که بازدید کنندگان شما کجا می روند و چه اقداماتی انجام می دهند. این را می توان از طریق گزارش ویژه ای در بخش Behavior> Behavior Flow  در GA پیدا کنید.

BehaviorFlowinGA

Behavior Flow یک گزارش تصویری است که اطلاعات زیادی در مورد ساختار نویگیشن شما می دهد. به راحتی می تواند به شما کمک کند پیمایش سایت خود را اصلاح کنید.

در گزارش Behavior Flow ، بر روی یکی از صفحات لندینگ لیست شده کلیک کنید و سپس گزینه "Highlight traffic through here" را انتخاب کنید. مسیری را به شما می دهد که کاربران از طریق آن صفحه طی می کنند. به عنوان مثال ، از تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که از بین 17 هزار بازدید کننده در صفحه اصلی ، بیش از 10 هزار بازدیدکننده از صفحه خارج شدند (برگشتند) و بقیه به صفحات زیر رفتند:

 • / تماس / - 1.6k
 • / مشاغل اصلی / - 1.2k
 • / درباره ما / - 1k
 • / مشاغل / - 693
 • / راهنما / - 365

 

Highlight-traffic-through-here

این گزارش به وضوح به شما می گوید که عناصر خاصی (پیوندها یا دکمه ها) وجود دارد که بازدیدکنندگان از آن استفاده می کنند.

می توانید بر روی هر یک از موضوعات کلیک کنید تا میزان بازدید از طریق آن موضوع برجسته شود. در تصویر زیر ، بازدید از صفحه اصلی به / شغل اصلی / برجسته شده است.

careers-main

این جریان دقیقاً به شما نشان می دهد که چه تعداد از صفحه اصلی به صفحه شغلی ، منابع این بازدیدکنندگان و اینکه پس از صفحه شغلی به کجا رفته اند ، وارد شده اند.

این نوع اطلاعات مربوط به جریان بازدید کننده برای تغییر دادن ساختار پیمایش سایت شما بسیار مهم است تا بازدیدکنندگان خود را به مکانهای دلخواه سایت خود برسانید. همچنین می توانید صفحاتی را که مورد توجه بازدیدکنندگان شما نیستند ، شناسایی کنید. با استفاده از این داده ها ، می توانید پیوندها یا دکمه های اضافی به صفحات مهم اضافه کنید یا CTA های جلب توجه را به صفحات غیر مهم حذف کنید.

 

شناسایی علایق بازدید کنندگان

به طور کلی ، گوگل کاربران را بر اساس علایق آنها و آنچه در بازار دنبال آن هستند، دسته بندی می کند. این داده ها در دو لیست ارائه می شود - Affinity Categories و In-Market Segments.

 • Affinity Categories دسته هایی از کاربران هستند که در قیف خرید بالاتر هستند. اینها افرادی هستند که تازه جستجوی محصولات و خدمات خاص خود را آغاز کرده اند.
 • از طرف دیگر ، In-Market Segments به افرادی اشاره دارد که به طور فعال در جستجوی محصولات و خدمات خاص هستند. از این رو ، آنها احتمالاً در انتهای پایین قیف خرید قرار دارند و به احتمال زیاد در وب سایت شما خرید می کنند.

به گزارش Audience > Interests > Affinity Categories نگاه کنید. در اینجا، شما باید دسته های گسترده ای را که بازدید کنندگان شما به آن تعلق دارند ، ببینید. این بسیار مهم است زیرا شما فرصتی پیدا خواهید کرد تا محتوای خود و پیوندهای ورودی را تغییر دهید تا اطمینان حاصل کنید که مخاطبان هدف شما در رده گسترده مناسب قرار دارند.

AffinityCategories-report

تصویر بالا گزارش Affinity Categories برای یک سایت شرکت نرم افزاری را نشان می دهد. به نظر می رسد این وب سایت به طور مناسب هدف قرار گرفته است ، زیرا بخش های برتر خریداران و تکنوفیل ها هستند.

اکنون به بخش Audience > Interests > In-Market Segments بروید تا بخشهای خاص موجود در بازار را که بازدید کنندگان شما به آن تعلق دارند پیدا کنید. در اینجا گزارش بخشهای موجود در بازار برای همان شرکت IT وجود دارد:

In-Market-Segments

می بینید که بازدید کنندگان برتر ، جویندگان کار فعال هستند.

هدف قرار دادن جویندگان کار برای یک شرکت فناوری اطلاعات مهم است ، اما معمولاً از اهمیت ثانویه برخوردار است. این گزارش به شما می گوید که این شرکت باید بیشتر بر روی جذب بیشتر مخاطبان بخش بازار که به دنبال خرید محصولات یا خدمات نرم افزاری خاص هستند تمرکز کند و کمتر در جستجوی کارجویان باشد. تجزیه و تحلیل بیشتر از صفحات با رتبه برتر در وب سایت و پیوندهای ورودی ، دلیل رتبه بندی وب سایت شرکت برای فرصت های شغلی را نشان می دهد.

 

شناسایی پیوندهای ورودی مفید

روش های مختلفی برای یافتن پیوندهای ورودی به وب سایت شما وجود دارد. کنسول جستجوی Google مکانی آسان برای یافتن پیوندهای ورودی شما است. شما همچنین می توانید از یکی از محصولات تجزیه و تحلیل SEO موجود در بازار ، مانند Open Site Explorer استفاده کنید.

شما ممکن است درصد زیادی از پیوندهای ورودی خود را فقط به منظور سئو ایجاد کنید ، نه برای آوردن بازدیدکننده به سایت خود ، اما می توانید از Google Analytics برای یافتن پیوندهای دریافتی استفاده کنید که بازدید کنندگان شما واقعاً از آنها برای ورود به وب سایت شما استفاده می کنند.

کلیک ها و CTR روی پیوند ورودی هرگز به طور قطعی به عنوان یک عامل رتبه بندی ثابت نشده است. با این حال ، منطقی است که فرض کنیم پیوندهای با CTR بالا پیوندهای ارزشمندی هستند. بنابراین ، اگر پیوندی که در یک صفحه وب ظاهر می شود (علیرغم اینکه dofollow باشد یا nofollow) توسط بازدید کنندگان به اندازه کافی کلیک شود ، ممکن است Google آن پیوند را با ارزش فرض کند. صفحه هدف یک صفحه ارزشمند است.

برای یافتن چنین پیوندهایی که در واقع بازدیدکننده سایت شما هستند ، می توانید از گزارش ارجاعات Google Analytics استفاده کنید. به قسمت Acquisition> All Traffic> Referral بروید. برای محدود کردن مسیر مراجعه دقیق ، می توانید "Secondary Dimension" (مسیر مراجعه) را اضافه کنید (روی منوی کشویی زیر "Secondary Dimension" کلیک کنید و "مسیر مراجعه" را برای یافتن آن تایپ کنید).

ReferralPath

با استفاده از این گزارش ، به راحتی می توانید ببینید که کدام پیوندها ترافیک ایجاد می کنند و کدام پیوندها نیاز به توجه بیشتری دارند. می توانید به دامنه های پیوند دهنده خاصی نزدیک شوید و از آنها بخواهید پیوندهایی را به منابع اضافی سایت شما اضافه کنند یا از آنها بخواهید متن پیوند را به چیز جذاب تری تغییر دهند. چنین تکنیک هایی می توانند CTR و میزان بازدید شما را بیشتر بهبود ببخشند.

 

کدام لینک ها کاربران را به بیرون هدایت می کند

بیایید به ناوبری سایت خود بازگردیم. هدف شما احتمالاً این است که بازدیدکنندگان برای انجام اقدامات خاصی مانند موارد زیر در سایت شما بمانند.

 • یک سایت تجارت الکترونیکی می خواهد بازدید کنندگان فقط از طریق صفحه پرداخت بیرون بروند.
 • یک وبلاگ می خواهد بازدید کنندگان از طریق یک صفحه تأیید اشتراک خارج شوند.
 • یک وب سایت شرکتی می خواهد بازدید کنندگان جزئیات تماس را ترک کرده و از طریق یک صفحه تأیید مخاطب خارج شوند.

به عنوان مثال ، هیچ کس نمی خواهد بازدید کننده از طریق یک لینک خروجی در یک پست وبلاگ بیرون برود. شما می خواهید از طریق پیوند خروجی بازدیدکننده ای وب سایت شما را پیگیری کند. ممکن است بخواهید پیوندهایی را که به حداکثر خروج کمک می کنند پایین بیاورید یا حذف کنید. برای این منظور ، باید رویدادها را در وب سایت خود با استفاده از Google Analytics ردیابی کنید.

به طور خاص ، شما باید رویدادهای کلیک لینک را پیگیری کنید ، که می تواند با GA و Google Tag Manager انجام شود. این ردیابی رویداد گزارش رویدادها را در بخش رفتار ایجاد می کند. اما شما می توانید رویدادهای خود را با گزارش جریان رویداد (Behavior > Events > Event Flow) بهتر تجسم کنید.

گزارش Event Flow دقیقاً به شما می گوید که در طول مرور سایت توسط بازدیدکنندگان ، روی کدام پیوندهای خارجی کلیک شده است. اگر پیوندهای خاصی را برای حفظ بازدید کننده مضر می دانید ، می توانید در مورد آنها اقدامی انجام دهید: آنها را به پایین منتقل کنید ، متن پیوند را تغییر دهید یا کلاً حذف کنید.

 

جمع بندی

امیدوارم که این مقاله به شما کمک کند از ابزار تجزیه و تحلیل وب برای بهبود سئو سایت خود استفاده کامل کنید. با بهینه سازی های ارائه شده توسط تجزیه و تحلیل، همیشه می توان میزان ترافیک را بیشتر بهبود بخشید و به طور متوسط ، فقط 8٪ از کل اینترنت از Google Analytics استفاده می کند. از دیگر ابزارهای تجزیه و تحلیل وب حتی به سختی استفاده می شود. اگر می خواهید در سئوی وب سایت خود موفق شوید ، پیگیری مجدانه آن را با یک ابزار تجزیه و تحلیل وب شروع کنید.

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: