6 اشتباه در نوشتن Meta Descriptions

طراحی سایت در مشهد

بهینه سازی توضیحات متا یا Meta Descriptions یک جنبه مهم در سئو on-page است.

متأسفانه، به دلیل اینکه توضیحات متا یک سیگنال مستقیم در رتبه بندی نیست، بعضی از متخصصان SEO به آنها توجهی ندارند.

توضیحات متا اگر به درستی بهینه شود در جذب بازدید کنندگان به کلیک بر لینک های شما در نتایج جستجو نقش مهمی دارد. آنها مینی تبلیغاتی هستند که می توانید بهینه سازی کنید تا بتوانید مشتری بیشتری داشته و CTR را افزایش دهید.

اگر آماده هستید، ابتدا از این 6 اشتباه معمول بهینه سازی توضیحات متا آگاه باشید.

 

اشتباه 1: توضیحات متا تکراری

با وجود اینکه تکراری بودن توضیحات متا شما را جریمه نخواهد کرد، باید به طور عملی توضیحات متای منحصر به فرد برای هر صفحه قرار دهید.

به گفته گوگل:

   توضیحات متای خوب عبارت است از خلاصه ای کوتاه که دقیقا محتوای صفحه را توصیف میکند. آنها مانند یک زمین هستند که کاربر را متقاعد می کند که صفحه دقیقا همان چیزی است که آنها دنبال آن هستند.

 

از آنجا که توضیحات متا در SERPs به عنوان نقطه پرتاب عمل میکند، میتوانید از آنها برای کنترل روایت سایت خود استفاده کنید. بهتر است پیام خود را با نسخه منحصر بفردی ارسال کنید، به این ترتیب شانس بیشتری برای ترافیک بیشتر و افزایش CTR خود خواهید داشت.

اگر همه صفحات شما دارای توضیحات متای مشابه باشند، گمراه کننده خواهد بود.

اگر وقت ندارید برای هر صفحه توضیحات متا بنویسید، می توانید به Google اجازه دهید آنها را به طور خودکار تولید کند. بر اساس پرس و جو، Google بخش های مربوطه از محتوای صفحه شما را استخراج می کند.

در نظر داشته باشید که همچنان ترجیح می دهیم که توضیحات متا های منحصر به فرد برای صفحات اصلی خود مانند صفحه اصلی، صفحات دسته بندی و صفحات با عملکرد بالای محتوا، محصولات یا خدمات داشته باشید.

به عنوان یک میانبر، شما همچنین می توانید از یک الگو برای ایجاد توضیحات متا برای صفحات مشابه استفاده کنید. یک کلمه کلیدی را تغییر دهید و توضیحات متا را ایجاد کنید.

 

 

اشتباه 2: وسواس تعداد کارکتر ها

برای سالهای زیادی، بهترین روش SEO، استفاده از 135 تا 160 کاراکتر در نوشتن توضیحات متا بود.

اما در سال 2017 تغییر کرد. توضیحات متا اکنون می تواند تا 320 کاراکتر باشد.

در تصویر زیر، اولین توضیحات متا 161 کارکتر طول دارد. دومین توضیحات متا 240 کاراکتر است.

 

با این حال، این پیکسل ها هستند که اهمیت دارند، و نه کاراکترها.

براساس عرض دستگاه، توضیحات متا ایده آل شما باید بین 160 تا 320 کاراکتر طول (920 تا 1.840 پیکسل) داشته باشد. به همین دلیل، اگر توضیحات متای کوتاهی دارید، نباید لزوما سعی کنید کارکتر های بیشتری به آن اضافه کنید.

توجه داشته باشید که گوگل همیشه توضیحات متا دستی را نمایش نمی دهد. گاهی به سادگی یک قطعه مربوطه از یک صفحه استخراج می کند، و توضیحات متا ی منحصر به فرد و طولانی تری را تولید می کند.

به عبارت دیگر، وقت خود را صرف نگرانی در مورد تعداد کارکترهای توضیحات متا نکنید.

 

اشتباه 3: استفاده نکردن از کلمات کلیدی

توضیحات متای شما باید کلمات کلیدی مناسب را داشته باشند. باید از کلمات کلیدی استفاده کنید که:

 • مربوط به محتوای صفحه است
 • مشتریان شما به دنبال آن هستند

 

اگر متا توضیحات شما مرتبط با یک صفحه نباشد، گوگل اولین جمله را با یک کلمه کلیدی مرتبط بیرون می کشد و آن را در نتایج جستجو نمایش می دهد.

به طور خلاصه، اطمینان حاصل کنید که توضیحات متای شما با عنوان یک صفحه مطابقت دارد و مربوط به محتوای صفحه است. در غیر این صورت، توصیف مختصری ناقص را بیرون از زمینه می بینید.

 

اشتباه 4: عدم بهینه سازی برای snippet ها

بهینه سازی داده های ساختاری باید در لیست کارهای شما باشد.

با snippet ها، توضیحات متای شما به راحتی دیده می شود.

بسیاری از انواع طرح ها وجود دارد که شما می توانید برای بهینه سازی صفحات خود استفاده کنید، اما رایج ترین آن ها عبارتند از:

 • Review
 • Aggregate Review
 • تولید - محصول
 • پیشنهاد
 • محل
 • تجارت محلی
 • فرد
 • رویداد
 • کار خلاقانه

 

شما می توانید سلسله مراتب کامل انواع طرح را در اینجا http://schema.org/docs/full.html پیدا کنید.

به طور خلاصه، snippet ها می توانند از لحاظ کیفیت متا توضیحات تفاوت ایجاد کنند. اطمینان حاصل کنید که برای آنها بهینه سازی می کنید.

 

اشتباه 5: اجتناب از جداول HTML برای کوئری های پاسخ مستقیم

از آنجا که ماموریت گوگل این است: "سازماندهی اطلاعات جهان و قابل دسترس و مفید ساختن اطلاعات"، موتور جستجو به طور طبیعی وب سایت هایی که پاسخ مستقیم به جستجوگران را فراهم می کنند را ترجیح می دهد.

در قسمت پاسخ های مستقیم، شما می توانید بسیاری از اطلاعات را بدون نیاز به دسترسی به یک صفحه یاد بگیرید.

این نتیجه مبتنی بر جدول پاسخ مستقیم و مناسب برای جستجوگران است. جای تعجب نیست که گوگل آن را در بالای نتایج جستجو قرار می دهد.

با این توضیحات، کوئری های جستجو مبتنی بر سؤال را شناسایی کنید، پاسخهای دقیق را تهیه کنید، HTML را با داده های ساختاری پیاده سازی کنید، و از موقعیت های بالا در SERPs برای پاسخ مستقیم لذت ببرید.

تمام چیزی که نیاز دارید یادگیری برخی از اصول اولیه HTML است و در نشانه گذاری ساختار داده کمی خوب باشید. این جداول HTML به عنوان راهنمای جستجوی سریع گوگل کمک خواهد کرد.

 

اشتباه 6: نوشتن کپی خسته کننده و غیر موثر

کپی خسته کننده در توضیحات متا بسیار رایج است به طوریکه اکثر کاربران حتی آنها را متوجه نمی شوند. با این وجود، نوشتن توضیحات متای خلاقانه که انتظارات کاربر را برآورده می کند، نه تنها به شما کمک می کند که در میان جمعیت دیده شوید، بلکه باعث افزایش ترافیک، CTR و تبدیل خواهد شد.

در اینجا پنج قاعده ساده وجود دارد که میتوانید برای بهبود کپی متا توضیحات خود استفاده کنید:

 

1. کپی خود را قابل خواندن نگه دارید

از استفاده بیش از حد کلمات کلیدی اجتناب کنید. توضیحات متا فاکتور رتبه بندی نیستند، و شما نمی خواهید بازدیدکنندگان تصور کنند که وب سایت شما اسپم است.توصیفات شما باید طبیعی باشند.

 

2. کپی خود را خاص نگه دارید

کپی مبهم که به کاربران اطلاعات زیادی نمی دهد بی فایده است. اطمینان حاصل کنید که متا توصیفات شما شامل تمام جزئیات است که مطابق با محتوای صفحه است.

 

3. از اعداد، نمادها و شخصیت های خاص استفاده کنید

سرفصل هایی با اعداد 73 درصد بیشتر در شبکه های اجتماعی اشتراک گذاری می شوند. استفاده از اعداد در متا توصیف نیز مفید است.

در حقیقت، نه تنها اعداد، بلکه هر کاراکتر غیر از حرف (مثلا نمادها، کاراکترهای خاص، emojis، و غیره) می تواند مشتریان را به صفحات وب شما هدایت کند.

 

 

4. کپی خود را مشتری محور نگه دارید

دو سوال که مشتریان شما هنگام جستجو در هر نتیجه جستجو می پرسند، عبارتند از: "این صفحه چه چیزی را ارائه می دهد؟" و "چرا باید از این صفحه دیدن کنم؟"

به طور طبیعی، توصیفات شما باید به این سوالات پاسخ دهند. آنها باید مشتریان را جذب کنند، در مورد مشتریان صحبت کنند و مشکلات مشتریان را حل کنند.

توصیفات شما نباید در مورد شما یا کسب و کار شما باشد.

 

5. CTA را درنظربگیرید

این یکی اختیاری است در برخی موارد، CTA ها می توانند بیش از حد تهاجمی باشند.

با این حال، CTA واضح و محترمانه، مشتریان را هدایت می کند.

 

 

نتیجه

متا توضیحات با کیفیت بالا می تواند برای وب سایت شما تفاوت ایجاد کند. اگرچه آنها به طور مستقیم رتبه بندی جستجوی آلی سایت تان را تحت تاثیر قرار نمی دهند، توضیحات متا می تواند به دیده شدن کسب و کار شما در نتایج جستجو کمک کند.

به طور متقابل متا توضیحات با ارزش، مرتبط با محتوای صفحات سایت تان را استفاده کنید و از مزایای آن بهره ببرید. از اشتباهات مندرج در این مقاله اجتناب کنید و CTR های بالاتر را دریافت خواهید کرد، ترافیک بیشتر و تبدیلات را بهبود بخشید.

حالا نوبت شماست !
نظر خود را وارد کنید: